Farby i lakiery

Remont lub budowa łazienki do nie lada wyzwanie. Po wybraniu wymarzonego wyposażenia przychodzi czas na ściany i sufity. Oczywiście, w pokojach kąpielowych najczęściej znajdziemy różnego rodzaju płytki, jednak z reguły nie pokrywają one całej powierzchni pokoju. W takim przypadku najlepiej postawić na wyroby przeznaczone do pracy w warunkach specjalnych!

Ważny wybór

Nie wszystkie farby i lakiery dostępne na rynku sprawdzą się w pokoju kąpielowym. Wysoka wilgotność, podwyższona temperatura i licha wentylacja, to czynniki, których w wielu przypadkach nie da się przeskoczyć. Jednak nie ma się czego obawiać. Profesjonalne farby i lakiery do łazienek wykazują bardzo dużą odporność na działanie wilgoci. Są również bardzo trwałe, a przede wszystkim – wodoszczelne. Sytuacje, w których ściany i sufity nie mają żadnego kontaktu z wodą, są praktycznie nie do uniknięcia. Czasami bobas podczas zabawy chlapnie wodą z wanny, a czasami kąpiel czworonoga pójdzie nie do końca zgodnie z planem. Gorszej jakości specyfiki “puszczą” kolor, kiedy spróbujemy zmyć ze ściany wodę, natomiast tym dobrej jakości nic się nie stanie.

Zachowanie bezpieczeństwa i odpowiedniej higieny w pokoju kąpielowym bywa problematyczne. Duża ilość wilgoci może prowadzić do powstawania grzybów i pleśni. Specjalistyczna farba do łazienek ma działanie przeciwgrzybowe i antypleśniowe. Dlatego właśnie zachęcamy do kupna farb i lakierów do ścian i sufitów renomowanych producentów. Najczęściej wybiera się materiały akrylowe, lateksowe, kauczukowe lub ceramiczne, ponieważ stanowią one znakomite połączenie niskiej ceny oraz wysokiej jakości. Z drugiej strony, należy zwrócić uwagę, na to, którą ścianę chcemy pomalować. Przykładowo, wyroby akrylowe nie sprawdzą się pod prysznicem lub w okolicach wanny, znakomicie spisują się za to na suficie. Zmywalne farby do łazienki to prawdziwe zbawienie. Zalecamy wybór materiałów o błyszczącym wykończeniu – są dość śliskie, dzięki czemu nie stanowią przyjaznego środowiska dla bakterii, a także ułatwiają zmywanie wody z powierzchni ścian.