Projekty łazienek

Jeśli planujemy zrealizować projekt łazienki, to musimy koniecznie uwzględnić nasze potrzeby. Przede wszystkim wszelkie aranżacje powinny być uzależnione od rozmiaru oraz kształtu pomieszczenia. Jednak to nie wszystkie elementy, na które należy zwrócić uwagę. Niezmiernie istotną kwestią są bowiem użytkownicy, którzy będą korzystali z tej przestrzeni. Zupełnie inne są przecież projekty łazienek dla dużych rodzin, a odmienne znów dla osób mieszkających samotnie. Czasami należy również uwzględnić specjalne potrzeby niektórych członków rodziny jak to chociażby ma miejsce w przypadku osób starszych.

O czym więc pamiętać, urządzając łazienkę. Jeśli decydujemy się na projekty łazienek dla osób samotnie mieszkających w niewielkim mieszkaniu, to w takim wypadku możemy zrezygnować z wanny. Tego typu aranżacje najczęściej są w oparciu o kabinę prysznicową, gdyż największy nacisk stawia się tutaj na funkcjonalność oraz oszczędność przestrzeni. Projekty tego typu łazienek powinny też uwzględniać wygodę korzystania z owej przestrzeni. Stąd też miejsce to koniecznie musi być łatwe do posprzątania. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku gładka glazura, którą bez większego problemu się umyje. Takie aranżacje są często nowoczesne i minimalistyczne.

Projekty łazienek

Projekty łazienek dla rodzin

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku większych, rodzinnych łazienek. W tej sytuacji również istotna jest funkcjonalność, jednak należy przy tym uwzględnić potrzeby różnych członków. Stąd też projekty tego typu łazienek muszą być niezmiernie przemyślane. Każda rodzina stawia nacisk na wygodę oraz bezpieczeństwo. To drugie szczególnie istotne jest, gdy w domu są mniejsze dzieci. Raczej więc rezygnuje się tutaj z designerskich, nietypowych rozwiązań, a bardziej pamięta się o aspekcie praktycznym. Projekty takich łazienek mają oferować wygodę użytkowania i sporo przestrzeni.

Przede wszystkim muszą one postawić szczególny nacisk na bezpieczeństwo najmłodszych. Dlatego też unika się ostrych wykończeń czy elementów, o które można się przewrócić czy uderzyć. Projekty tego rodzaju łazienek raczej stawiają nacisk na otwartą przestrzeń i łatwy dostęp do wszelkich urządzeń łazienkowych. W przypadku młodszych użytkowników najlepszym rozwiązaniem jest wanna. Jeśli mamy taką możliwość, to można dodatkowo wybrać prysznic. Dobrym rozwiązaniem jest również wanna z parawanem, która sprawdza się w przypadku mniejszych przestrzeni. Takie projekty łazienek muszą być bardzo dobrze przemyślane.

Projekty łazienek dla osób starszych

Jeszcze inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób starszych lub mających ograniczoną sprawność. W takiej sytuacji owe projekty łazienek muszą zapewniać bowiem wszelkie udogodnienia, które pozwolą korzystać takim osobom z funkcjonalności danego pomieszczenia. Przede wszystkim aranżacja musi być niezmiernie przestronna, gdyż tylko w ten sposób zostanie zapewniony dostęp do wszelkich sprzętów. Jednak to nie wszystkie wymogi. Projekty łazienek dla osób starszych powinny też uwzględnić ograniczenia ruchowe. Dlatego też raczej rezygnuje się w tym przypadku z wanny na rzecz prysznica.

To zapewni bowiem łatwiejszy dostęp. Projekty łazienek tego rodzaju powinny też zwracać uwagę na zlikwidowanie wszelkich stopni i podwyższeń. Najlepiej więc jeśli kabina prysznicowa nie wymaga zmiany poziomu. Warto pamiętać także o różnorodnych udogodnieniach, które ułatwią przemieszczanie się czy wstawanie. W tym przypadku mowa jest o poręczach oraz elementach do trzymania, na których można się wesprzeć. To wszystko znacznie zwiększy funkcjonalność całej przestrzeni.